For noen år siden leste jeg meg tynn (ihvertfall noen kilo tynnere) på «sone-dietten». Da Fedon-dietten invaderte Norge litt senere så jeg at prinsippene var veldig like. I sone-dietten skulle det være et spesielt forhold mellom protein, fett og karbohydrater i hvert måltid og en viss mengde av disse tre tilsvarte en blokk. Så skulle man spise en viss mengde blokker pr. døgn alt etter størrelse og aktivitet.
I løpet av denne slankeperioden i livet mitt laget jeg noen oppskrifter på «sone-riktig» mat. Blant annet disse havrekjeksene, hjemmelaget protein bar:
40 havrekjeks:
9 egg
2 ss. rapsolje
1 ss melk (trengs for væsken, fjernes ved bruk av natreen flytende)
1 ts stevia (tørkete blader som er knust til fint pulver) eller 1 ss. natreen flytende
1 ts. salt (LO eller seltin)
1 ts natron eller 1/2 ts. bakepulver og 1/2 ts. natron
1 kryddermål (=1 ml) ascorbinsyre fra apotek (c-vitaminpulver)
1-2 ss. mandler – hakket fint i foodprocessor
200 gram soyamel
7,5 dl. store havregryn
Fremgangsmåten er enkel: Jeg pisker sammen det våte i piskebollen min med visp før jeg har i det tørre. Jeg pisker sammen etterhvert så alt blir godt blandet. Soyamel og havregryn tilslutt.
Jeg setter dem med skje på bakepapir på stekebrett. Det blir plass til 10 på hvert brett, altså 4 brett til denne oppskriften. Jeg legger plast over brettene og trykker ned kjeksene med potetmoseren min så de blir flate. Røra er veldig klissete, men med plast mellom potetmoseren (eller henda) og kjeksene går det greit å forme dem flate. Om de ikke trykkes flate før de stekes blir de tjukke og harde. På bildet bruker jeg plastfolie (gladpack), men jeg har funnet ut at det er greiere å klippe opp en plastikkpose (brødpose-størrelse) så den dekker et helt brett.
De steker på ca 145 grader varmluft, 2 brett av gangen i ca. 35 minutter til de blir gylne. Uten varmluft: 1 brett av gangen i ca 145 grader i ca 35 minutter.
Kjeksene avkjøles på rist. Når de er helt avkjølt har jeg dem i tett boks – eller i plastpose.
10/1-08: Jeg stekte disse for etpar dager siden og tok bilder som jeg har satt inn nå. Det er noen år siden jeg laget dem sist, jeg tror smaken min har forandret seg, så 2 ss natreen flytende blir for mye for meg nå. Ide til neste gang: Ca 1 ss natreen flytende + kanskje bittelittegrann syre (sitronsaft eller ascorbinsyre – og kanskje litt natron? Muligens uten melk og på litt svakere varme i ovnen?
21/1-08: Jeg prøvde ut ideene fra forrige gang idag: 1 ss natreen flytende istedenfor 2 ss, tillegg av 1 kryddermål ascorbinsyre og 1 ts natron, uten 1-2 ss melk, steke på 145 grader varmluft istedenfor 155 grader varmluft.
Resultat: God smak og sprøere kjeks = Jeg forandrer i selve oppskriften.
3/2-08: Jeg prøvde ut en ny ide i den porsjonen jeg laget idag: 1/2 ts stevia (tørkete blader, knust til fint pulver i morter, målt etter knusing) istedenfor 1 ss natreen flytende. Resultat: Greit nok, litt bedre smak enn med natreen. Men litt for tørt og litt lite søtsmak.
Ide til neste gang: Litt mer stevia, f.eks 3/4 ts istedenfor 1/2 ts og tillegg av 1 ss melk.
13/2: Jeg tok 1 ts stevia, tilførte 1 ss melk og hadde 1/2 ts hver av bakepulver og natron (var ikke nok natron igjen). Resultat: Gode, sprø, bra smak. Jeg skriver det inn i oppskriften.
Legg igjen en kommentar