Jeg skulle kjøpe melasse til rugbrødet mitt, men det var tomt både på helsekosten og Meny. Jeg var tilfeldigvis innom Ultra og tenkte: De som har «alt» må vel ha melasse også. Men, nei, ikke noe glass med melasse der heller. Men jeg fant noe annet, noe som nesten ser ut som brunt sukker. «Natural unrefined molasses cane sugar» står det på pakken. Jeg var ikke særlig overbevist om at dette kunne brukes istedenfor flytende melasse, men jeg kjøpte en pose allikevel. Etter noen dager fikk jeg tak i et glass melasse til rugbrødet mitt, så posen med det brune melasse-sukkeret ble stående i skapet.
Idag husket jeg posen og fikk en idé: kokoskanelboller med melasse, bakt med min vanlige bolledeig med fruktose. Vi fant ut at svigerdatter som ikke tåler vanlig, raffinert sukker, tåler det uraffinerte melasse-sukkeret helt fint. 🙂
Her er oppskriften:
64 kokoskanelboller med melasse og fruktose:
1 liter h-melk
100 gram fersk rød gjær
300 gram margarin
2 egg
4 ts kardemomme
1 ts vaniljefruktose
1 ts bakepulver
2 ts salt
1 kryddermål ascorbinsyre (valgfritt)
2,5 dl fruktose
ca 3 liter siktet hvetemel
Fyll og pynt:
smør, (meierismør som er romtemperert og mykt.)
melasse (tørr melasse som ser ut som brunt sukker)
kanel
kokospensle med 2 piskete egg blandet med litt melk,
drysse med kokos.
Jeg fulgte oppskriften min med 6 hevinger, nøye beskrevet i oppskriften min på hveteboller.
Her er kortversjon:
– Bland gjær, 1/2 lunken melk og 2 dl. hvetemel. La heve til det bobler og gjærer.
– Smelt halvparten av margarinen og bland sammen med resten av melken – varm til lunkent. Ha dette i sammen med egg, kardemomme, vaniljesukker (eller hjemmelaget vaniljefruktose), bakepulver, salt, ascorbinsyre og halvparten av melet. Elt lenge til deigen blir blank og seig. Putt oppi resten av margarinen i klumper. La heve.
– Ha i fruktose, resten av melet og kjør deigen til den blir jevn og fin. La heve.
– Ta ut deigen på bakebord. Del i 4 like store emner og la dem ligge og heve litt.
– Ta ett emne av gangen:
Kjevle ut til en stor firkant.
Smør et jevnt, tynt lag smør på deigen, dryss på ca 1 ss tørr melasse, dryss et jevnt lag kanel (mengde etter hva man liker), dryss kokos jevnt utover (mengde etter hva man liker). Rull sammen deigen til en pølse og del opp pølsa i 16 like store skiver.
Legg skivene på bakepapir på stekeplate. La bollene heve en god stund mens ovnen blir varm. Pensle med pisket egg og melk og dryss på kokos.
Stekes på 190 grader i ca 12 minutter. Den sjette og siste hevingen skjer i ovnen.
Kan fryses.
Varmes i ovnen til de er gjennomvarme. La dem gjerne tine mens ovnen varmes opp, stekes på 190 grader i ca 6-7 minutter.
(Bollene kan også lages med vanlig sukker i stedenfor fruktose. Boller med sukker kan stekes på høyere varme og i kortere tid: 220 grader i ca 8 minutter.)
Tips: Kanelbollene kan fylles med det man liker og har istedenfor eller i tillegg til det jeg brukte i denne oppskriften, f.eks: sjokoladebiter, hakkete nøtter, rosiner eller andre tørkete frukter, andre krydder enn kanel og sikkert mye mer som jeg ikke kommer på i øyeblikket.
Nam nam – de bollene ser gode ut. Nå fikk jeg lyst til å bake 🙂
Bare elsker bolle oppskriftene dine!!!!
Deigen er helt fantastisk å jobbe med….
Smaker alltid like deilig uansett hva en har i… :o)))
Håper bloggen din består i mangen mangen år, for den er flittig brukt… ;o))
Ha en strålende dag!!
Hilsen fra Haugesund
Takk for veldig hyggelig tilbakemelding, Kristine!
Jeg har ingen planer om å legge ned bloggen. Men det blir ikke så mange nye oppskrifter lenger – de jeg bruker ofte står jo allerede her.