Gresskarkake
august 5, 2007 av Lene
Denne oppskriften kommer opprinnelig fra en av mine mest brukte kokebøker, “Den store bakeboken”, Schibsted 1978.
Jeg har forandret oppskriften litt siden jeg laget gresskarkaka for første gang i 2000. Det året fikk jeg store, fine gresskar i hagen og lette derfor febrilsk etter måter å bruke dem på, måter som ble akseptert av gutta i huset.
Jeg skrev i margen: “Laget denne i oktober 2000 - herlig god. Denne kaka er en grunn til å dyrke gresskar……”
Jeg koker og moser gresskar og har i poser i fryseren, 3 dl. i hver pose. Så kan jeg lage gresskarkake når som helst på året.
Jeg pleier å doble eller tredoble oppskriften, alt etter hvor mye gresskar jeg har.
Dette er til 1 stor brødform (2-liters):
1 dl. olje (rapsolje, den er nøytral i smaken og er en sunn olje)
2 egg
2/3 dl. vann
1/3 dl. honning
3 dl. kokt, most, avkjølt gresskar (av ca. 600 gram helt gresskar)
5 dl. (300 gram) hvetemel
1/2 ts. bakepulver
1 ts. natron
1/2 ts. salt
1/2 ts. revet muskatnøtt
1 ts. kanel
4 1/2 dl. fruktose (eller 4 1/2 dl. sukker)
1 dl. hakkete mandler
1/2 dl. rosiner
1/2 dl. hakket, tørket aprikos.
Finn fram en brødform, ca 2 liter, og legg i bakepapir, så kaka ikke fester seg til formen.
Finn fram en bolle og bland sammen olje, sammenvispet egg, vann, honning og gresskar i den. I bakebollen til kjøkkenmaskinen blander du det tørre (unntatt mandler, rosiner og aprikos). Hell det våte over det tørre og rør sammen til alt er helt gjennomfuktet. Bland tilslutt i mandler, rosiner og aprikos.
Ha bakepapir i formen og hell i røra.
Med fruktose: Stekes nederst i ovnen på 160 grader i 1 time og 50 minutter.
Med sukker: Stekes nederst i ovnen på 180 grader i 1 time og 40 minutter.
Etter ca. en time kan det være lurt å legge bakepapir oppå for å unngå at kaka blir brent på toppen. Sjekk med en pinne om kaka er ferdig stekt før du tar den ut.
Avkjøl i formen på rist. Holder seg noen dager i kjøleskap, fin å fryse ned i skiver. Raskt å tine opp.